خانه / مقالات / خلاقیت در کار و زندگی / چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ . می توانید آن را در اینجا مطالعه کنید. در ادامه می خواهیم به چند روشی بپردازیم که به خلاق شدن ما کمک می کنند.

یکی از راه‌های خلاق‌تر شدن که به لحاظ علمی ثابت شده این است که سعی کنید تجربیات تازه و غیرمنتظره داشته باشید؛ این تصمیم می‌تواند به کارهای خاصی مثل پرواز با پاراگلایدر بیانجامد یا کارهای بسیار ساده که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

افکار ما در امور روزانه گیر می‌کنند و کم کم به سمت عادت در هرچیزی پیش می‌روند. البته وجود عادت برای ما بسیار مفید است اما ما برای خلاق شدن باید گاهی این عادات را بشکنیم. مثلا مسیر همیشگی‌تان را عوض کنید، کمی با دست مخالف بنویسید یا غذا بخورید، ساندویچ‌تان را به شیوه متفاوتی درست کنید و امثال این کارهای ساده که در کارهای روزمره ما می‌گنجند. برای درست کردن متفاوت یک لقمه صبحانه شاید بتوانید اول مربا را داخل بشقابتان بریزید و نان را روی آن پهن کنید تا مربا را به خودش بگیرد! شاید برایتان عجیب باشد اما همین کارهای ساده می‌توانند ذهن شما را به چالش بکشند و تقویت کنند.

در روش دوم ما باید حساسیت بالایی برای درک و کشف تشابه‌ها و تفاوت‌ها در خودمان به وجود بیاوریم؛ باید جایی از این تشابه‌ها استفاده کنیم و جایی دیگر تضادی بین چیزی که مخاطب فکر می‌کند باید باشد با چیزی که هست به وجود بیاوریم. اگر ریشه درخت را ببینیم که خودش شبیه به یک درخت است، توده ابر که شبیه یک بستنی است و گلوله نخ زردرنگی که شبیه یک لامپ حبابی است می‌توانیم به ایده‌های جانبی آن‌هم فکر کنیم.

این مقاله رو هم بخوانید:  معرفی کتاب اثر مرکب

ممکن است شما تضادی را در ذهن مخاطب به وجود بیاورید. من چند مثال در این مورد برای شما می‌زنم اما لطفاً قبل از خواندن آن خودتان به این موضوع فکر کنید و به چیزهایی که به ذهن خودتان می‌رسد و یا در تبلیغات دیده‌اید بیاندیشید. یادتان باشد این تمرینی عملی برای خلاق شدن شماست و ما قرار نیست در اینجا با مطالب تئوری روبه‌رو باشیم که مدتی بعد از خواندنش چیزی به یاد ما نماند، ما می‌خواهیم خلاق بودن را باهم در وجودمان پرورش بدهیم.

من هم در کنار شما به‌مرور این موضوع می‌پردازم.


مقاله ای با عنوان “نکات طلایی درباره خلاقیت در عکاسی” را در اینجا بخوانید


شما از کاناپه انتظار نرم و راحت بودن دارید. حالا نظرتان راجع به یک کاناپه تیغ تیغی چیست؟ ذهن مخاطب را با دانسته‌های قبلی‌اش در تضاد می‌اندازد، درست است؟

اگر مانند تصویر زیر مخاطب برای اینکه به شما هشدار بدهد که سیگار کل دنیا را برداشته نقشه دنیا را با یک سیگار برای شما تصویر کند برایتان جذاب نیست و در ذهنتان نمی‌ماند؟

تبلیغ خلاق ضد سیگار

برای ایجاد یک طرح جذاب و جدید برای کلاه کاسکت هنرمند به چه چیزی فکر کرده است؟ احتمالاً به اشیاء گردی که می‌تواند جای طرح همیشگی کلاه کاسکت را بگیرد و یکی از آن‌ها توپ پینگ پونگ است.

ایده خلاق در طراحی کلاه کاسکت

و البته موارد بسیار زیادی را می‌توان جایگزین آن کرد که تعدادی از آن‌ها را در ادامه می‌بینید. فقط باید توجه داشته باشید که ذهن خودتان را محدود نکنید. نگویید کلاه کاسکت است دیگر، کار خاصی نمی‌توان با آن کرد. قطعاً دیدن افراد با کلاه‌های مختلف می‌تواند یک جذابیت بصری ایجاد کند.

این مقاله رو هم بخوانید:  چارچوب های ذهنی ضدخلاقیت

ایده خلاق در طراحی کلاه کاسکت

اگر کمی بالاتر مطابق قرارمان به این موضوع فکر کرده‌اید عالی است. لطفاً ایده‌های زیبایتان را اینجا بنویسید. اگر از روی این مطلب گذشته بودید الآن وقت فکر کردن به آن است. لطفاً ارتباطات زیبایی را در اطرافتان کشف کنید. از هر چیزی که می‌بینید می‌توانید به‌عنوان قدم اول استفاده کنید.

یکی دیگر از کارهای دیگری که به ما کمک بزرگی می‌کند این است که کم‌کم سعی کنیم وقتی یک شیء را می‌بینیم آن را در ذهن خودمان بچرخانیم و از زاویه‌های دیگر هم آن را دیده و بررسی کنیم. حتماً با تبلیغات جذابی روبه‌رو شده‌اید که تنها فن استفاده‌شده در آن‌ها این است که کار را از زاویه‌ای غیرمعمول به شما نشان داده است. ممکن است شما حتی در ابتدای امر متوجه نشوید که آن چیست و یا فقط احساس کنید که چیزی آشناست و کمی مکث کنید تا متوجه شوید که چیست.

حتماً به این موردتوجه داشته باشید که کار شما تا چه حدی اجازه دارد که نامفهوم و گنگ باشد. اگر کار آن‌قدر پیچیده باشد که مخاطب بعد از چند ثانیه متوجه منظور شما نشود به‌احتمال بسیار زیاد آن را رها خواهد کرد؛ و البته اگر بتواند با کمی تلاش متوجه منظور شما بشود به خودش نمره مثبت خواهد داد و درنتیجه از طرح زیبای شما لذت خواهد برد. برای به دست آوردن این میزان حتماً کارتان را به چند نفر نشان دهید و از نظرات آن‌ها کاملاً استفاده کنید؛ آن‌ها جمعی از مخاطبین اثر شما در جامعه هستند.

پس این تمرین می‌تواند به‌تنهایی پدیدآورنده چندین کار زیبا از جانب شما باشد. جدای از این قضیه این تمرینی برای ذهن شماست تا با داشته‌های ذهنی‌اش بتواند چیزی را که الآن قادر به دیدن آن نیست ببیند. نادیده‌ها را دیدن، یکی از هنرهای هنرمند خلاق است.

این مقاله رو هم بخوانید:  تفکر کودک – ۳

این مقاله بخشی از کتاب “خلاق باش گرافیست” است که می توانید آن را در اینجا ببینید و بخش هایی از آن را مطالعه کنید.

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

خلاقیت چیست؟

خلاقیت چیست و از کجا می آید؟

آیا می دانستید که شما خلاق هستید؟ آیا می دانستید که این ودیعه ای در …

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.