خانه / مقالات / خلاقیت در کودکان / پرورش خلاقیت کودکان – کتاب و موسیقی

پرورش خلاقیت کودکان – کتاب و موسیقی

در مقاله قبل این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم که چگونه به سوالات بچه ها پاسخ دهیم تا در پرورش خلاقیت کودکان موثر باشد. اگر آن را مطالعه نکرده اید حتما به این مقاله نگاهی بیاندازید!

در ادامه قصد داریم برخی کارهای دیگری که به رشد و پرورش خلاقیت کودکان کمک میکند را بررسی کنیم..

کتاب خوانی و پرورش خلاقیت کودکان

قطعا همه ما با مزایای کتاب خوانی آشنا هستیم و می دانیم که اگر کودکمان را کتاب خوان پرورش دهیم، در روند زندگی او تغییرات اساسی و مثبتی ایجاد کرده ایم. اما حالا می خواهیم به این موضوع بپردازیم که کتاب خواندن ما، چه تاثیری در پرورش خلاقیت کودکان دارد.

کودک شما با شنیدن داستان های مختلف، خودش را در قالب آن داستان احساس می کند و احتمالا شخصیتی از شخصیت های آن کتاب را برای خودش انتخاب می کند.

اگر شما داستان هایی را تعریف کنید که یکی از شخصیت های اصلی اش ویژگی هایی شبیه به فرزند شما داشته باشد قطعا این اتفاق پر رنگ تر هم خواهد بود. این روش علاوه بر اینکه یکی از روش های تربیتی است و شما می توانید به طور غیرمستقیم بسیاری از مفاهیم را به کودکتان بیاموزید، در خلاقیت و رشد تخیل او هم تاثیر زیادی دارد.

حتما وسواس خاصی روی انتخاب کتابهای کودکتان داشته باشید. شما با این داستان ها به او می آموزید که چه راه هایی به موفقیت می رسد و چه راه هایی به شکست می انجامد، چه کارهایی خوب هستند و چه کارهایی بد، یک دختر چه ویژگی هایی دارد و یک پسر ..

این مقاله رو هم بخوانید:  شیریتوری

متاسفانه بسیاری از کتاب های موجود در بازار این صلاحیت را ندارند که کارهای درست را به فرزند شما یاد بدهند.. بسیاری از آنها سلیقه ای نوشته شده اند، بسیاری کلیشه های قدیمی و اشتباه را به خورد کودک شما می دهند و او بدون اینکه متوجه بشود آنها را در زندگی اش می پذیرد. همچنین بسیاری از انیمیشن ها این ویژگی را دارند.

شاید بد نباشد حالا که در این مورد صحبت کردیم صحبت این خانم کوچولوی معترض را با هم بشنویم :

داستان گویی و پرورش خلاقیت کودکان

در ادامه بحث کتاب خوانی می توانیم جای داستان گو و شنونده را باهم عوض کنیم!

حالا ما به داستان فرزندمان گوش دهیم..

اگر کودکتان قصد داشت داستان هایی که قبلا برایش تعریف کرده اید را تعریف کند مانع او نشوید اما کم کم او را تشویق کنید که داستان هایی را از خودش بسازد یا اتفاقات روزش را به صورت داستان برایتان تعریف کند و یا انتهای داستان هایی که قبلا شنیده را هرطور که دوست دارد تغییر دهد.

گاهی می توانید مشخصا به او بگویید که خب داستان پارک رفتن امروزت را برایم تعریف کن. یا اینکه خب اگر توی داستان من در خانه باز نمی شد به نظر تو  چه اتفاقی می افتاد؟ آن را به شکل یک داستان جدید برایم تعریف کن.

و البته کودکان به طور عادی تمایل به ساخت داستان دارند و می توانند یک اتفاق را به شکل های مختلف برایتان تعریف کنند. آنها را به خاطر این استعداد و توانایی شان تشویق کنید و به آنها نشان دهید که چقدر از شنیدن داستان هایشان لذت میبرید.

اینکه کودک شوق را در چهره ما ببیند بسیار مهم تر از حرفهایی است که به زبان می آوریم؛ هرگز این نکته را فراموش نکنید.

همچنین شما می توانید داستانی ناتمام را برای فرزندتان تعریف کنید و او را تشویق کنید که خودش ادامه داستان را بسازد. با این کار علاوه بر پرورش خلاقیت کودکتان به پرورش خلاقیت خودتان هم کمک کرده اید. قطعا بروز تغییرات در خلاقیت شما منجر به پرورش خلاقیت کودکان شما هم خواهد شد.

این مقاله رو هم بخوانید:  تفکر کودک - ۲

برای همه این روش ها فرزندتان از تخیلش استفاده میکند و شاهد پرورش خلاقیتش خواهید بود.

موسیقی و خلاقیت

موسیقی، رقص و نقش آن در پرورش خلاقیت کودکان

رقص هماهنگی بین اندام ها و ذهن است و قدرت تفکیک آنها هرزمان که نیاز باشد، همچون ورزش های بسیاری که سعی در بوجود آوردن این هماهنگی در بزرگسالان دارند؛ ورزشهایی مثل یوگا و پیلاتس. اکثر کودکان این هماهنگی را به خوبی بلد هستند و حتی بدون موسیقی هم میتوانند زیبا برقصند.

ضمن اینکه در کودکان بسیاری دیده می شود که در هنگام بازی یا وقتی تنهایی مشغول کاری هستند زیر لب آواز می خوانند یا زمزمه میکنند و یا صداهایی را شبیه به یک ریتم موسیقی در می آورند.

پخش موسیقی در کلاس ها و یا منازل به رشد تخیل و پرورش خلاقیت کودکان کمک خواهد کرد. حتی توصیه می شود در بسیاری از کلاسها که ارتباط مستقیمی با پرورش خلاقیت کودکان هم ندارند موسیقی پخش شود.

ضمنا شما می توانید با پخش موسیقی چندین تمرین خلاقیت هم با کودکتان انجام دهید. مثلا از او بخواهید دراز بکشد و دو دقیقه به این موسیقی گوش بدهد و بعد چیزی که به ذهنش می رسد را نقاشی کند. یا به یک موسیقی گوش بدهد و بگوید چه احساسی نسبت به آن دارد. این بیرون کشیدن تخیل کودک و به نمایش در آوردن آن است.


قطعا در تکمیل این دو بحث باید به موضوع نمایش بپردازیم. به این مقاله سری بزنید و مبحث نمایش را مطالعه کنید.


درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.