خانه / مقالات / خلاقیت در کودکان / پرورش خلاقیت کودکان – نمایش

پرورش خلاقیت کودکان – نمایش

در مقاله قبل این موضوع را مورد بررسی قرار دادیم که کتاب و موسیقی چگونه در پرورش خلاقیت کودکان موثر هستند. اگر آن را مطالعه نکرده اید حتما به این مقاله نگاهی بیاندازید!

در ادامه قصد داریم بحث نمایش را پیگیری کنیم که به رشد و پرورش خلاقیت کودکان کمک میکند..

نمایش و پرورش خلاقیت کودکان

برای پرورش خلاقیت کودکان و همچنین بالا رفتن اعتماد به نفس آنها نمایش بازی کردن یکی از بهترین شیوه هاست.

  • با کودکتان وارد این بازی شوید.
  • او را تشویق کنید با دوستانش نمایش اجرا کند.
  • اجرای تکی او را به تماشا بنشینید.

 

خلاقیت کودکان ما در گرو این تشویق ها و بال و پر دادن هاست.

خب حالا که می خواهید نمایش اجرا کنید برای ایفای شخصیت ها قطعا وسایلی نیاز دارید. کودکتان را تشویق کنید تا تمام این وسایل را از اسباب بازی هایش یا وسایل خانه پیدا کند؛ هرچیزی که در اطرافش می بیند و شما اجازه استفاده از آن را به او می دهید..

این تمرینی بسیار عالی برای رشد خلاقیت کودکان است پس لطفا تا حد ممکن روی استفاده از وسایل سختگیری نداشته باشید و اجازه بدهید فرزندتان با خیال راحت به ذهنش پر و بال بدهد نه اینکه مدام در گوشه ذهنش این باشد که حق ندارد به این وسایل دست بزند و مدام خودش را فیلتر کند.

اگر لباسی کثیف شود، چروک شود، وسیله ای کمی آسیب ببیند احتمالا به راحتی قابل جبران و قابل برگشت خواهد بود اما کودکی فرزند شما و آموزشی که می تواند در این سن ببیند هیچگاه برنمیگردد.

پس لطفا تا حد امکان این مورد را بر او آسان بگیرید و در پرورش خلاقیت او سهیم باشید.

این مقاله رو هم بخوانید:  معرفی کتاب اثر مرکب

پرورش خلاقیت کودکان

 

حتما به یاد دارید که خود ما هم در کودکی این کارها را انجام می دادیم و با توجه به کمتر بودن امکانات و وسایل بازی مان به خلاقیتمان متوسل می شدیم. مثلا از چادر سفید مادربزرگمان به عنوان شنل استفاده می کردیم، با کنار هم گذاشتن مبل یا پشتی های خانه و مخفی شدن پشت آنها پرده نمایش درست میکردیم، از شامپو به عنوان میکروفن استفاده می کردیم و کارهایی از این قبیل.

اینها خاطرات خوشی هستند که به لطف همکاری بزرگترهایمان برای ما نقش بسته اند و یا اگر پدر یا مادر سخت گیری داشته ایم که به مرتب بودن همیشگی وسایل و تمیز بودن آنها اهمیت بیش از حدی می دادند بخشی از این خوشی ها از ما گرفته شده است. البته قطعا پرداختن به مباحثی مثل پرورش خلاقیت کودکان در آن زمان بسیار بسیار کمرنگ تر از امروز بوده است و آنها اطلاعات امروز ما را نداشته اند.

خلاصۀ کلام اینکه همراه و دوست فرزندتان در این مسیر باشید.

اینکه کودک ما تمام وسایل پزشکی که ما برایش خریداری کرده ایم را بردارد و نقش دکتر را بازی کند بسیار کمتر خلاقانه خواهد بود تا زمانی که برای پیدا کردن گوشی پزشکی در خانه بگردد و شبیه ترین چیزی که به ذهنش میرسد را پیدا کند. خود این، بخش لذت بخش و مهمی از برنامه مفرح و خلاقانه ما برای رشد خلاقیت کودکان است.

بسیاری از والدین در برابر چنین رفتاری از کودک مثلا می گویند : “مگه من این همه پول ندادم واست این اسباب بازی ها رو خریدم. خب با همین ها بازی کن دیگه”! و یا حتی عده ای از این هم فراتر می روند و مثلا با گفتن “این مسخره بازی ها چیه از خودت درمیاری” کار را تمام میکنند.

این مقاله رو هم بخوانید:  خلاقیت چیست و از کجا می آید؟

و اتفاق بد دقیقا در همین جا شکل میگیرد.

حتما شنیده اید که روانشناس ها حتی بر روی این موضوع تاکید می کنند که تا حد ممکن وسایل بازی کمتری برای فرزندتان تهیه کنید و یا حتی اگر این کار را انجام می دهید ترجیحا از وسایل ارزان قیمت تر استفاده کنید تا کودکتان بتواند با فراغ بال بیشتری با آنها بازی کند و شما هم نگران خراب شدن آن نباشید.


اگر میخواهید بدانید جواب سوالات فرزندتان را چطور بدهید تا در رشد خلاقیت او تاثیر داشته باشد این مقاله را بخوانید.


پرورش خلاقیت کودکان

 

آیا دوستان خیالی را بپذیریم؟

در ادامۀ بحث نمایش به نظرم رسید در مورد دوستان خیالی صحبت کنم. یکی از مواردی که بسیاری از والدین درمورد آن نگران هستند این است که کودکشان دوست خیالی دارد و آنها نمی دانند که باید چه برخوردی با این دوست داشته باشند.

دوستان خیالی بوسیله تخیل کودکان ساخته می شوند و دلایل متفاوتی دارند. گاهی ممکن است کودک شما به جهت تنهایی به یک دوست خیالی پناه آورده باشد که در این حالت حضور پررنگ تر شما یا دوستان واقعی می تواند به کمرنگ شدن آن کمک کند.

گاهی کودک شما بخاطر جلب توجه شما از این روش استفاده میکند چون می بیند هر زمان با دوست خیالی اش صحبت میکند شما سریعا به او توجه می کنید. این توجه به هر صورتی که باشد -مثبت یا منفی- باعث میشود فرزند شما به هدفش برسد. اول باید باک عاطفی کودکتان را پر کنید تا نیاز به این جلب توجه های کاذب نداشته باشد و بعد باید در این مورد توجه را بردارید تا کودکتان کم کم این بازی را به پایان ببرد.

این مقاله رو هم بخوانید:  پرورش خلاقیت کودکان - کتاب و موسیقی

گاهی هم کودکتان یک دوست خیالی دارد که لزوما به هیچ یک از دلایل بالا نیست. دوست خیالی داشتن برای کودکان فی نفسه اتفاق بدی نیست و نشان دهنده تخیل کودک است. اما واکنش ما در مقابل این دوست بسیار تعیین کننده است:

شما باید فرزندتان را متوجه کنید که به دوست خیالی اش احترام می گذارید ولی آن را خیالی می دانید. مثلا به او بگوئید “چقدر جالبه که تو یه دوست خیالی داری. منم بچه بودم یه دوست خیالی داشتم”.

با این جمله هم توجه خودتان را به فرزندتان نشان داده اید، هم به این اتفاق خیلی پر و بال نداده اید و هم گامی برای رشد خلاقیت کودک خود برداشته اید.

بعضی از والدین بیش از حد این دوست را می پذیرند مثلا به درخواست کودک برایش سر میز بشقاب می گذارند و یا وقتی می خواهند کنار کودک بنشینند سوال میکنند دوستت اینجا نیست؟! یا با آن دوست سلام و احوال پرسی می کنند. این رفتارها ممکن است در آینده باعث بوجود آمدن بیماری های روانی در کودک شود. بنابراین حتما این مورد را مدنظر داشته باشیم و بیش از حد به این دوست بها ندهیم.

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.