خانه / مقالات / خلاقیت در کودکان / پرورش خلاقیت کودکان – جواب سوالات

پرورش خلاقیت کودکان – جواب سوالات

ما به دنبال پرورش خلاقیت کودکان خودمان هستیم اما شاید برای ما کمی مبهم باشد که دقیقا باید چه کارهایی را انجام بدهیم و چه کارهایی را انجام ندهیم. در این چند مقاله به این موضوع می پردازیم.

 

برای پرورش خلاقیت کودکان، جواب سوال های فرزندتان را با سوال بدهید!

یکی از کمک هایی که برای رشد ایده یابی و پرورش خلاقیت می توانید به فرزندتان بکنید این است که پرسش های او را سریعا جواب ندهید و ذهنش را به چالش بکشید. بسیاری از ما والدین به صورت ناخودآگاه و طبق عادتی که در تعامل با افراد بزرگسال داریم وقتی فرزندمان از ما سوالی می پرسد به سرعت جوابش را می دهیم تا وظیفه خودمان را انجام داده باشیم و در بالا رفتن اطلاعات او موثر باشیم، اما ما با این کار فرزندمان را عادت می دهیم که جوابهای حاضر و آماده را دریافت کند و فشاری به ذهنش نیاورد و در پرورش خلاقیت فرزندمان قدمی معکوس برداشته ایم.

کاری که ما در این مرحله باید انجام بدهیم این است که سوال او را با سوال جواب بدهیم! چه سوالی؟ مثلا اینکه “خودت چی فکر میکنی؟”.

اینجا اتفاق بسیار خوبی می افتد؛ ایجاد سوال در ذهن کودک. فرزند ما با شنیدن این سوال مجبور می شود که فکر کند و ذهن خودش را به چالش بکشد؛ یا از اندوخته های ذهنیش استفاده می کند و جواب ما را می دهد، یا چیزی که به ذهنش درست می آید را می گوید و یا خلاقیت به خرج می دهد و چیزی از خودش می سازد.. همه این حالت ها چیزی هست که ما می خواهیم به آن برسیم؛ پرورش خلاقیت. بعد از این مرحله اگر کودکتان به جواب رسید که هیچ، اگر به جوابی نرسید می توانید راهنماییش کنید که البته اینجا هم با چند نکته روبرو هستیم:

این مقاله رو هم بخوانید:  جایگاه خلاقیت در مدارس ایران - 1

اگر کودک شما به جواب رسیده بود اما این جواب کاملا درست نبود سعی نکنید سریع او را اصلاح کنید. همانطور که پیشتر اشاره کردم اغلب ما پدرها و مادرها برای اینکه می خواهیم فرزندمان اطلاعات درستی داشته باشد و می خواهیم ذهنش را رشد بدهیم سریعا پاسخ درست را می گوییم. بعد از شنیدن جواب فرزندمان می گوییم “نه، اینطوری نیست.. بیا بهت بگم چجوریه”.. و این باعث میشود که کم کم فرزندمان به این نتیجه برسد که اطلاعات درست پیش او نیست و پیش ماست، پس کم کم اگر سوالی داشت منتظر می ماند تا جواب صحیح را از ما بگیرد و این زنگ خطر است.

اگر جواب غلط فرزندتان خیلی مهم نیست اصلا نیاز نیست آن را اصلاح کنید. فقط بابت اینکه فکر کرده و به جواب رسیده است تشویقش کنید.

این تشویق های کوچک بسیار موثر هستند و کودکان احساس میکنند مسیر درست این است پس باز هم سعی میکنند در همین مسیر پیش بروند.

اگر تصور می کنید نیاز هست پاسخ صحیح را به او بگویید باز هم از شیوه به چالش کشیدن ذهنش استفاده کنید و با جهت دهی های خیلی ظریف کاری کنید که خودش به جواب درست برسد.

پرورش خلاقیت

اگر فرزند شما در همان مرحله اولی که از او پرسیدید “خودت چی فکر میکنی؟” اصرار داشت که هیچ چیزی نمی داند و می خواست جواب را از شما بگیرد اول باید یک زنگ خطر برای شما باشد چون به طور معمول کودکان چنین واکنشی نشان نمی دهند و خودشان مایل هستند که در مورد اطلاعاتشان صحبت کنند و دوم اینکه شما مجددا از شیوه به چالش کشیدن ذهن کودک استفاده کنید البته تا جایی که فرزندتان کلافه نشود.

این مقاله رو هم بخوانید:  پرورش خلاقیت کودکان - کتاب و موسیقی

تنوع ایجاد کردن در این موارد به خلاقیت شما به عنوان والد برمیگردد. خیلی از این کارها را میتوان به بازی های کوچک تبدیل کرد و همانطور که می دانید بازی تنها راه صحیح آموزش کودکان است و همینطور پرورش خلاقیت.

بیایید با هم یک مورد فرضی را انجام بدهیم: تصور کنید کودک شما با دیدن یک زنبور فریاد میزند که یک مگس اینجاست! شما در این مرحله چند کار می توانید انجام بدهید و کاری که ما به طور معمول انجام می دهیم چیست؟

یکی از معمول ترین کارها این است که بگوئیم نه این مگس نیست و زنبور است. خب طبق بررسی قبلی می دانیم که این جواب ساده ترین است و صحیح نیست. حالا برای به چالش کشیدن ذهن او راه های زیادی داریم. مثلا اینکه بگوییم “این مگس نیست، زنبوره که تو تا حالا ندیدی. بنظرت چه چیزاییش شبیه زنبوره؟ چه چیزاییش شبیه زنبور نیست؟” یا اینکه بگوییم “آره اینم شبیه مگسه ولی مگس نیست. تو فکرمیکنی چی باشه؟”.

با این بازی ها و کارهای ساده می توانید آموزش های جهت داری به فرزندتان بدهید و خلاقیت کودکان را تقویت کنید.

اگر می خواهید بدانید چرا خلاقیت کودکان مهم است و کودکان خلاق چه ویژگی هایی دارند مقاله قبل را مطالعه بفرمائید..

پرورش خلاقیت

نمی دانم !

موردی که بالا به آن اشاره کردیم در پرورش ذهن خلاق کودک و همچنین اعتماد به نفس او بسیار موثر است اما در این بخش لازم می دانم نکته دیگری که به بحث خلاقیت کودکان ارتباط کمتری دارد اما در اعتماد به نفس کودک موثر و به بخش سوالات فرزندانتان مرتبط است را بازگو کنم:

این مقاله رو هم بخوانید:  چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در جواب سوالاتی که پاسخ آن را نمی دانید پس از طی مرحله اول و بیرون کشیدن ذهن کودک اگر نیاز به ادامه دادن بحث از سوی شما بود حتما به کودکتان بگویید که “نمی دونم اما می تونیم بریم جوابش رو پیدا کنیم” و بعد برای پیدا کردن پاسخ با هم اقدام کنید.

توجه داشته باشید که شوق شما در این کار بسیار مهم است. کودک شما از اینکه ببیند شما این کارها را با شادی انجام می دهید پیام بسیار خوبی را دریافت میکند که در صد کلام و نصیحت نمی گنجد.

گفتن “نمی دانم” به فرزند شما این پیغام را می دهد که مادر یا پدر من که همه چیز را می داند هم بعضی چیزها را نمی داند پس ندانستن عیب نیست و همه آدمها یک سری چیزها را می دانند و یک سری چیزها را نمی دانند. بنابراین در خردسالی یا بزرگسالی اگر با مسئله ای روبرو شد که جواب آن را نمی دانست احساس شرمندگی نمی کند و آن را طبیعی می داند. طبیعی است که این مسئله در افزایش اعتمادبنفس فرزندتان موثر است.

کودکان در ذهنشان احساس ناتوانی دارند؛ خودشان می دانند که کوچک هستند و ضعیف، می دانند که خیلی چیزها را نمی دانند و این ما هستیم که با رفتار و عملمان این حس را در آنها تقویت می کنیم و یا از بین میبریم.

حتما با ما همراه باشید در اینجا با مقاله ای که به بحث تاثیر کتاب و موسیقی در پرورش خلاقیت کودکان می پردازد.

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.