خانه / مقالات / معرفی کتاب / معرفی کتاب راه هنرمند

معرفی کتاب راه هنرمند

جولیا کامرون کتاب راه هنرمند را در سال ۱۹۹۲ در آمریکا نوشت. این کتاب برای افرادی است که سعی در بازیابی خلاقیت خود دارند و از آنجا که شما دوست عزیز مخاطب این سایت از جمله افرادی هستید که در حال برداشتن قدم های عملی در این راه هستید من این کتاب را به شما معرفی میکنم.

کتاب راه هنرمند با ترجمه خانم گیتی خوشدل در سال ۱۳۷۷ در نشر پیکان به چاپ رسید و در زمان نوشتن این مقاله در چاپ پانزدهم خود است. این نشان از محبوبیت این کتاب در بین ایرانیان دارد.

photo_2016-09-22_00-25-25

خانم جولیا کامرون مدرس خلاقیت به هنرمندان، کوزه گران، سفالگران، عکاسان، شاعران، فیلمنامه نویسان، طراحان، نویسندگان، هنرپیشگان وکارگردانان بودند؛ افرادی که بقول خود نویسنده میدانستند آرزومندند که چه باشند یا کسانی که فقط آرزو داشتند اندکی خلاق تر باشند. این کتاب درحقیقت روشهایی است که خانم کامرون سالها در کلاسها و دوره های آموزشی خود تدریس میکردند و با تشویق یکی از دوستانشان آن را به صورت کتاب منتشر میکنند. او قصد دارد با این کتاب خلاقیت بند آمده ما را مجددا به جریان بیندازد.

photo_2016-09-22_00-29-56
اگر شما دوست دارید مسیرهای خلاقیت خود را باز کنید و در حیطه فعالیت خود خلاقانه بدرخشید ضروری است که این کتاب را نه تنها مورد مطالعه قرار داده بلکه تمرینهای آن را به درستی انجام دهید.

جولیا کامرون در بخش های مختلف این کتاب از عنوان “بازیابی” استفاده کرده است، این بدان معناست که او معتقد است ما در وجود خود این حواس را داریم و فقط باید بتوانیم مجدد آن را بیرون بکشیم. بازیابی هایی از قبیل حس هویت، قدرت، اتصال، حمایت از خود، ایمان و فراوانی.

این مقاله رو هم بخوانید:  چرا پشتکار داشتن مهم است؟

او معتقد است که شما باید در درجه اول به خودتان اجازه بدهید که خلاق باشید چون راه هنرمند راهی معنوی است که از طریق خلاقیت شروع و طی می شود. اگر شما نمی خواهید خلاق باشید درحقیقت برخلاف طبیعت واقعی خودتان عمل می کنید. یکی از اصلی ترین مباحث مطرح شده در این کتاب، نوشتن “صفحات صبحگاهی” است. صفحات صبحگاهی چیست ؟ صبح ها قبل از انجام هر کاری یک دفترچه مقابل خود بگذارید و سه صفحه بنویسید. هرچیزی که در آن لحظه از ذهن شما میگذرد محتویات این نوشته هاست. خود را سانسور نکنید، قضاوت نکنید و فقط بنویسید. همه این موارد بین شما و خلاقیتتان ایستاده اند و شما با نوشتن آنها را کنار می زنید. شما با این مطالب پیام خود را به کائنات میفرستید.

حالا باید راهی وجود داشته باشد که کائنات پیام خود را به شما برساند و این دومین مبحثی است که نویسنده به آن اشاره می کند؛ “قرار ملاقات با هنرمند درون”. در هفته دو ساعت برای هنرمند درونتان وقت بگذارید، فقط شما دو تا. سعی کنید به حرفهایش گوش دهید و ببینید از شما چه می خواهد. ممکن است بخواهد با هم به پارک بروید، فیلم ببینید، نقاشی بکشید و یا هر کار دیگری که برای هنرمند درون شما جذاب است. بخاطر داشته باشید که اگر هنرمند درونتان مایل به دیدن یک تاتر شاد بود، او را برای بالا بردن سطح هنری اش به موزه نبرید ! شما می توانید پس از این قرارها زمینه مشکلات و نگرانیهایتان را تشخیص داده و راه ها را بشنوید.
photo_2016-09-22_00-33-12
در یکی از بخش های کتاب با عنوان “بازیابی حس حمایت از خود” مطلب جالب، ساده و کاربردی نوشته شده است :
سعی کنید برای خودتان حد و مرز نهایی تعیین کنید. از ۵ رفتارتان که از همه دردناک ترند آغاز کنید.
– اگر میبیند اکثر شبهایتان با تکالیف اضافی رییس تان میگذرد باید قانون تازه ای وضع کنیم. مثلا کار پس از ساعت ۶ ممنوع است.
– اگر ساعت ۶ صبح بیدار میشدید و اگر کسی مزاحمتان نمی شد تا جورابش را پیدا کنید یا صبحانه درست کنید یا اتو بکشید، می توانستید یک ساعت بنویسید. شاید قانون این باشد که تا ساعت هفت صبح نباید کسی مزاحم مامان شود.
– اگر به کارهای زیادی اشتغال دارید یا ساعات زیادی سرگرم کارید شاید باید به دستمزدتان بنگرید. آیا اجرت مناسبی برای خود تعیین کرده اید؟ اندکی پیگیری کنید دیگران در رشته شما چقدر دریافتی دارند. قیمت خود را بالا ببرید و از فشار کارتان بکاهید.

این مقاله رو هم بخوانید:  جایگاه خلاقیت در مدارس ایران - 1

شما میتوانید در صورت تمایل به خرید اینترنتی این کتاب را از این آدرس تهیه کنید :

خرید اینترنتی کتاب راه هنرمند

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.