خانه / مقالات / خلاقیت در کودکان / پرورش خلاقیت کودکان و چند روش غیرمستقیم

پرورش خلاقیت کودکان و چند روش غیرمستقیم

در این سری مقالاتِ ” پرورش خلاقیت کودکان ” تا بحال چندمورد را بررسی کرده ایم که اگر تا الان مطالعه نکرده اید می توانید در اینجا بخوانید:

جواب سوالات

کتاب و موسیقی

نمایش

و حالا با ذکر چندروش غیرمستقیم بحثمان را ادامه می دهیم:

پرسیدن نظر کودکان

شاید برای شما جالب باشد که چرا این مورد در پرورش خلاقیت کودکان موثر است.

احتمالا شما پرسیدن نظر کودک را در افزایش اعتماد به نفس او موثر می دانید. این کاملا صحیح است و دقیقا به همین دلیل در رشد خلاقیت کودکان هم موثر است.

یکی از عواملی که شخص خلاق به آن نیاز دارد این است که بتواند خودش را ابراز کند، نتیجه جالبی که به آن رسیده را اعلام کند و با کمال میل منتظر شنیدن نظر دیگران بماند. بسیاری از کودکان خلاقیت به خرج می دهند اما خودشان برای خلاقیتشان ارزش قائل نمی شوند بنابراین نمی توانند آن را به دیگران هم اعلام کنند.

چندروز پیش در حین انجام تست های استعدادیابی از یک دختر ۵ ساله به نام ملینا دقیقا با همین مورد روبرو بودم. بخشی از استعدادیابی ما بر پایه رفتارهایی است که کودک در زمان هایی که ما تست خاصی را پیش رویش نگذاشته ایم از خود بروز می دهد. بچه ها معمولا در مقابل بازی های مختلف بسیار هیجان زده میشوند و دوست دارند با همه بازی کنند. اما ملینا در جواب سوال من که میپرسیدم دوست داری با کدام وسیله بازی کنی میگفت “نمیدونم”!

این واکنش در یک کودک ۵ ساله در مواجهه با اسباب بازی بسیار عجیب است. قاعدتا اینطور تصور میشود که نظر این کودک در جاهای مختلف پرسیده نشده است بنابراین او این حق را به طور ناخودآگاه برای خود قائل نیست که انتخاب کند.

این مقاله رو هم بخوانید:  خلاقیت در گرافیک چیست ؟

وقتی بالاخره بر سر درست کردن کاردستی به توافق رسیدیم و ملینا مشغول کار شد چیزی ساخت که واقعا خلاقانه بود. من پرسیدم “چی درست کردی؟” فکر میکنید واکنشش چه بود؟ سریع آن قسمت را به هم زد و گفت “نمی دونم”!!

خلاقیت کودکان

 

فکرمیکنم با بررسی این اتفاق کاملا متوجه شده اید که اینکه ما به فرزندانمان حق انتخاب بدهیم تا چه حد در خلاقیت کودکان ما و ابراز آن موثر است. اگر این کار را کمتر انجام می دهید می توانید با انتخاب های کوچک روزانه شروع کنید. مثلا انتخاب بین دو غذا که کدام را برای شام آماده کنیم؟ هرکدام را که کودک انتخاب کرد تهیه میکنیم چون انتخاب دو غذای اول از سمت ما بوده است پس قاعدتا امکان تهیه هر دو را داریم. حتما سر میز شام به بقیه تاکید کنید که امشب این غذا را داریم چون او انتخاب کرده. کودک شما کم کم اعتماد به نفس انتخاب کردن را پیدا خواهد کرد و کم کم می تواند خودش و نظرش را ابراز کند.

 

حضور در مکان های عمومی

قطعا کودکان در محیط منزل تجربه های محدودی را به دست می آورند. ما برای اینکه خلاق باشیم نیاز داریم که اطلاعات متفاوتی را در سرمان داشته باشیم و به هنگام نیاز بتوانیم با ادغام آنها به اتفاقی جدید برسیم.

یکی از راه های خلاق شدن این است که ما از اطلاعاتمان در رشته های مختلف استفاده کنیم و با این اطلاعات میان رشته ای کاری جدید انجام دهیم. اگر این کار را انجام دهیم دیگران چیزی را می بینند که توقع دیدن آن در آن زمان یا آن مکان را ندارند. همچنین باعث می شود ما به کارهای جدیدی در حرفه مان دست بزنیم که در شاخه کاری ما کاملا جدید است اما ممکن است برای افرادی در شاخه ای دیگر کاملا عادی و جا افتاده باشد.

این مقاله رو هم بخوانید:  معرفی کتاب اثر مرکب

پس ما برای اینکه بتوانیم خلاق باشیم نیاز به اطلاعات مختلف داریم. خلاقیت کودکان ما هم در زمانی که ما آنها را با مسائل جدیدی آشنا می کنیم می تواند رشد کند. آنها را به مکان های عمومی و جاهای جدید ببرید تا در حین بازی و تفریح با جذابیت های دنیا و مسائل مختلف آشنا بشوند. با پربار شدن ذهنشان خلاقیت هم امکان ظهور بیشتری خواهد داشت.


اگر می خواهید بدانید چرا خلاقیت کودکان تا این حد مهم است حتما این مقاله را بخوانید.


مراقبت و دخالت بیش از حد ممنوع

وقتی ما مدام از کودکمان مراقبت میکنیم در حقیقت قصد داریم او را در مسیر ثابتی که مورد تائید خودمان است پیش ببریم و این کاملا با ذات خلاقیت در تضاد است.

علاوه بر این قطعا واضح است که این کار بر اعتماد به نفس کودکمان اثر منفی دارد که قبلا به تاثیر این مورد بر خلاقیت کودکان پرداختیم.

تا حدی که فرزندمان به خودش یا دیگری آسیب نمی زند لطفا مراقبت هایتان را کم کنید.

اگر بخواهید همواره از کودکتان مراقبت کنید با این تصور که جلوی اشتباهاتش را بگیرید و به او لطف کنید دقیقا مثل این است که فرزندتان را تا ۱۸ سالگی در آغوش بگیرید و او را زمین نگذارید. حالا که در ۱۸ سالگی به طور جدی وارد اجتماع می شود مجبورید او را زمین بگذارید. آیا فردی که تا این سن در آغوش گرفته شده می تواند روی پای خودش بایستد؟ آیا پاهایش توان کافی برای ایستادن دارند؟ نظر شما چیست؟ شما دقیقا در حال انجام همین کار برای فرزندتان هستید اگر بیش از حد از او مراقبت میکنید.

این مقاله رو هم بخوانید:  ایده های جذاب از کجا می آیند؟

 نکن گفتن به بچه ها

نگو نکن

در ادامه بحث بالا و به خصوص در مورد بچه های خیلی کوچک مثلا ۲ یا ۳ ساله بهترین کاری که ما باید انجام بدهیم حذف کلمه “نکن” است. ما باید تا حد ممکن محیط زندگی مان که احتمالا فرزند ما بیشترین ساعات را در آن می گذراند را امن و مناسب رفت و آمد فرزندمان آماده کنیم و بعد اجازه بدهیم کودک ما تا حد ممکن در این محیط آزاد باشد و تجربه کند.

کودکان ما با این روش هم اعتماد به نفس خوبی پیدا می کنند و هم به ذهنشان اجازه می دهند که ایده های جدید بدهد و کارهای جدید بکند. حتما شما هم بارها پیش آمده که از کار جدیدی که فرزندتان انجام می دهد و ایده ای که به ذهنش رسیده است متعجب شوید و حتما برایتان بارها پیش آمده که جلوی اجرای آن ایده را بگیرید.

احتمالا الان در ذهن شما جوابی برای این سوال که چرا “نکن” گفتن ها تا این حد مهم است نقش بسته است؛ این که من جلوی بسیاری از ایده های فرزندم را بگیرم قطعا باعث می شود که سرچشمه این ایده دادن کم کم در وجودش خشک شود و کم کم به طور ناخودآگاه به این حس برسد که این ایده ها ارزش خاصی ندارند.

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.