خانه / مقالات / جایگاه خلاقیت در مدارس ایران – 1

جایگاه خلاقیت در مدارس ایران – 1

احتمالا اکثر پدران و مادران علاقمندند که کودک خلاقی داشته باشند. کودکان خلاق عموما پر نشاط تر هستند، بیشتر به علایق خود میرسند، آینده روشنی برایشان پیش بینی میشود و میتوانند جهان را جای زیباتری برای زندگی کنند.

ما با استعدادها و علایق مختلفی به دنیا می آییم و والدین ما تا پیش از ورود به مدرسه و البته دوشادوش مدرسه سهم پررنگی در جهت دهی به این استعدادها دارند.

مدارس در ایران از کیفیت های بسیار متفاوتی برخوردار هستند که عوامل مختلفی در این کیفیت دهی نقش دارند : وقتی شما فرزندتان را در مدرسه ای با هزینه های مالی بالا ثبت نام میکنید احتمالا از آن مدرسه توقع کارهای فوق برنامه بیشتر و کیفیت بالاتری دارید. اما به وجود آوردن خلاقیت در کودکان در بسیاری از موارد مستلزم هزینه نیست و مدیریت صحیح را طلب میکند.

مدیران مدارس یا معلمان کاردان قطعا میتوانند با رفتار حساب شده خلاقیت را در فرزند شما بارور کنند. متاسفانه اکثر مدارس ایران با شهریه های کلان، تمام انرژی و تمرکز خود را بر روی درس و المپیاد و کنکور متمرکز میکنند و عملا شاید نسبت به مدارس عادی خلاقیت را بیشتر در بچه ها از بین میبرند؛ چیزی که متاسفانه در مدارس تیزهوشان نیز به روشنی دیده میشود، حتی خلاقیت ها هم فقط باید در راستای اهداف علمی باشند.

e78f5715422bc0b1fae1fb04b6339f6d

قطعا خلاقیت در راستای علم بسیار ارزشمند است و نتیجه این خلاقیت ها را میتوانیم در تمام اختراعات بشری ببینیم، اما مطمئنا تمام دانش آموزان در این زمینه علاقه یا استعداد ندارند پس نباید خلاقیت را به این شاخه محدود کرد.

این مقاله رو هم بخوانید:  چارچوب های ذهنی ضدخلاقیت

یکی از کارهایی که معلمین میتوانند در راستای خلاق تر شدن کودک انجام دهند جواب گرفتن از خود کودک به جای جواب دادن به همه سوالات اوست. بسیاری از اوقات با پرسیدن “خودت چی فکر میکنی” یا “نظر تو چیه” میتوانیم کودک را به ربط دادن بین معلومات قبلی اش ترغیب کنیم تا با کشف ارتباطات بتواند به نتایج جدیدی برسد – و می دانید که این تعریفی از خلاقیت است -.

معمولا ما در مدارس خیلی با این شیوه رو به رو نشده ایم. شاید به همین دلیل است که بسیاری از ما در سنین بالا هم هنوز وقتی کسی درمورد موضوعی نظر ما را میپرسد نمیتوانیم نظر خود را ابراز کنیم؛ یا به صورت آنی چیزی به ذهنمان نمی رسد، یا نظر خود را درخور اهمیت نمی دانیم. احتمالا اگر معلمین ما به نظرهای بی اهمیت ما نمی خندیدند، به آنها اهمیت می دادند و اصلا نظر ما را می پرسیدند این مشخص در شخصیت بسیاری از ما حل می شد.

از سویی دیگر در آموزش دروس جدید هم میتوان ذهن کودکان را به چالش کشید و آنها را تشویق به ابراز عقیده کرد. عموما معلمین با یک قانون و نظم فکری وارد کلاس ها میشوند و سعی می کنند همه چیز را در همان چهارچوب پیش ببرند و سالها به همین منوال و گاها بدون بروزرسانی خاصی پیش می روند.

احتمالا بسیاری از ما به یاد داریم که حتی در برنامه های فوق العاده و فوق برنامه هم مسئولین مدرسه سعی می کردند مدام ما را در چارچوب خاصی نگه دارند و این دخالت های نابجا باعث به وجود آمدن یکنواختی در نتایج به دست آمده می شد، چیزی که قطعا با خلاقیت در تضاد است.

این مقاله رو هم بخوانید:  تفکر کودک – ۳

یکی از راه هایی که برای پرورش خلاقیت در کودک میتوان انجام داد استفاده از جملات یا داستان های نیمه تمام است. این روش را میتوان از سنین بسیار پایین برای کودک به کار برد اما ما فعلا به بخش مربوط به مدرسه میپردازیم.

قطعا نمیتوان در تمام دروس از این روش استفاده کرد اما معلم خلاق میتواند در بسیاری از قسمت ها آن را به کار ببرد. مثلا در یادگیری درس علوم میتوانیم تا مرحله ای روند فرآیند را توضیح بدهیم و بعد از بچه ها بپرسیم بنظر شما اگر این کار را بکنیم چه اتفاقی می افتد. از این طریق ذهن کودک به چالش کشیده می شود و نتیجه اعلام شده توسط مربی را هم بهتر به خاطر می سپارد.

در موارد زیادی بعد از مدت زمان کمی، ادامه آن موضوع را به بچه ها خواهیم گفت اما میتوانیم در مواردی که قابل آزمایش است آن را به کودک و کار در خانه واگذار کنیم و قطعا به لحاظ روند درسی ایرادی ندارد که رسیدن به جواب بعضی سوال ها هفته ها طول بکشد.

این کاری است که خوشبختانه بسیاری از معلمین برای ما انجام می دادند. احتمالا همه ما در خانه نبات درست کرده ایم، لوبیا کاشته ایم و مدار الکتریکی ساده ساخته ایم و میتوانیم قضاوت کنیم که چقدر برایمان دوست داشتنی تر بودند و پس از گذشت سالها بیشتر از بسیاری از دروس به خاطر ما مانده اند.

البته برای پرورش خلاقیت در کودک توصیه می شود که درصورت امکان پایان کار را به کودک توضیح ندهیم تا بتوانیم ذهنش را به چالش بکشیم.

این مقاله رو هم بخوانید:  چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

ادامه دارد

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.