خانه / مقالات / جایگاه خلاقیت در مدارس ایران – 2

جایگاه خلاقیت در مدارس ایران – 2

بخش اول این مقاله را در اینجا بخوانید

ذهن کودک با دیدن مکان های جدید هم پویا تر می شود. فعالیتی که همه ما با آن در دوره مدرسه تحت عنوان اردوهای مختلف آشنا هستیم. البته متاسفانه دیدار از اماکن فرهنگی برای بسیاری از افراد جامعه به همان دوره مدرسه ختم شده است اما نباید مدارس ما از این فعالیت به سادگی عبور کنند.

شاید در نگاه اول کودکان ما فقط از اینکه در آن روز درس نمی خوانند خوشحال باشند و به همین دلیل از اردوها استقبال کنند اما معلمین و مدیران تیزهوش میتوانند با انتخاب اماکن صحیح -گاها تفریحی و گاها آموزشی- تاثیر مهمی در آموزش و رشد خلاقیت کودک داشته باشند.

کاخ ها، موزه ها و نمایشگاه ها می تواند ذهن کودک ما را درگیر کند؛ اشیاء و اتفاقات جذاب زیادی در این اماکن وجود دارد که می تواند در ذهن کودک منشاء فکری خلاقانه باشد حتی برای یک بازی جدید، حتی برای اینکه وقتی به خانه رسید برای خودش با کاغذ تاج درست کند و با هسته آلبالو نگین کاری اش کند.

نباید اماکن تفریحی را هم دست کم گرفت بخصوص در زمانه فعلی که بسیاری از کودکان ما با مکان های بازی که خود ما در کودکی در آنها بزرگ شده ایم نا آشنا هستند. کودک در باغ و کوه و سفر با چیزهای مختلفی آشنا می شود و با ذهن پویاتری برمیگردد. حتی دنیای پر زرق و برق شهربازی ها و نشاط حاصل آنها در رشد کودک موثر است اما به عقیده نویسنده تاثیر کمتری در خلاقیت ذهنی کودک ما دارد.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-12-05 08:04:50Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

به محیط مدرسه برگردیم.. میتوانیم برای برگزاری جشن ها از کودکان کمک بخواهیم، چیزی که هم برای کودک خوشحال کننده و مفرح است و هم میتواند خلاقیت را در او پرورش دهد. البته قطعا باید برای این کار تا حدی که برای مدرسه امکان دارد دست کودک باز گذاشته شود، نه اینکه فقط عمل کننده فرمان مسئولین مدرسه باشد.

این مقاله رو هم بخوانید:  پرورش خلاقیت کودکان و چند روش غیرمستقیم

احتمالا در مدارس همه ما مسابقه تزیین کلاس ها در روزهای خاصی که برای مدرسه مهم بود انجام می شده است. این نکته که کلاسی که خلاق تر تزیین شده باشد برنده است اهمیت مهمی دارد، مبادا کلاسی انتخاب شود که پر زرق و برق تر و گران تر تزیین شده است چون عملا هیچ آموزش صحیحی برای کودک در بر ندارد.

حجم بالای تکالیف درسی در منزل همیشه یکی از نقدهایی بوده که به نظام آموزشی ما وارد شده. عموما عنوان می شود که این حجم مطالب فقط باعث خستگی بچه ها شده و عملا بی فایده است چون مغز کودک از جایی قفل شده و دیگر فقط به اتمام آن تکلیف فکر میکند که البته این موضوع خوشبختانه در زمان فعلی بسیار حساب شده تر انجام می شود.

ما می خواهیم بگوییم که میتوان همان تکالیف درسی را به روشی به کودکان محول کرد که علاوه بر یادگیری دروس، روح نشاط و خلاقیت را هم به کودک تزریق کند. مثلا شما فرض کنید معلم از شما می خواست برای درس فردا از باغچه منزل یا پارک محل نمونه برگ های مختلف جمع کنید -که خوشبختانه این کار معمولا انجام می شود-.

حالا مرحله ای که در ادامه این کار باعث رشد خلاقیت می شود این است که مثلا از کودک بخواهیم از هر برگ چندتا جمع کند، یکی برای کلاس و بقیه برای ساختن یک آدم برگی. نظر شما چیست؟ آیا ذهن کودک درگیر نمی شود؟

در این زمان کودک بیشتر به فرم برگ ها توجه می کند و مثلا برگ گرد را برای صورت، برگ تیز را برای دست ها و چمن را برای موها برمی دارد.. و البته شاید برعکس؛ شاید کودک خلاق ما دلش بخواهد آدمی با صورت کشیده و شکم گرد داشته باشد. و اینجاست که معلم و پدر و مادر عزیز باید به خاطر داشته باشند که دنبال یکسان سازی نگردند، چیزی که متاسفانه نه تنها در مدارس بلکه در خانواده ها هم عموما رعایت نمی شود.

این مقاله رو هم بخوانید:  پرورش خلاقیت کودکان - جواب سوالات

به جاست در همین قسمت دو نکته را یادآور شوم: پدر و مادر عزیز، لطفا اجازه بدهید فرزندتان خودش تکالیفش را انجام بدهد. شاید تصور شما این است که به کودکان لطف می کنید اما قطعا ظلم بزرگی از جانب شما درحال وقوع است. کودکتان نمی تواند به زیبایی شما آن کار را انجام بدهد اما ممکن است کمک شما کاری کند که تا آخر عمر هم نتواند.

و معلمین عزیز لطفا به زیبایی و شکیل بودن کارها امتیاز ندهید. به کارهایی که بوی کمک دیگران از آن به مشام می رسد نمره ندهید. کار خلاقانه تر و جسورانه تر را تشویق کنید و الگوی خوبی برای سایر دانش آموزان به وجود بیاورید.

خیلی از بازی هایی که در مدرسه انجام می شود هم خلاقانه است. و چقدر حیف که بسیاری از آنها درجا توسط مدیران و معلمان مدارس سرکوب می شود. وقتی دنبال عکس برای این مطلب میگشتم عکسی از یکی از شیطنت های کودکی دیدم؛ کاغذ چسباندن پشت هم کلاسی ها.

بنظر من این ایده جالب و خلاقانه ای برای شوخی کردن بود اما قطعا با سرزنش یا تنبیه مربی ها روبه رو می شد. آیا بهتر نبود مربیان عزیز ما به جای اینکه سعی در از بین بردن نفس عمل داشته باشند ما را در مسیر درست هدایت میکردند و مثلا به ما یاد می دادند که توهین ممنوع است، انجام این شوخی با معلمین ممنوع است و مواردی از این قبیل.

 

 

به کودکان اجازه شیطنت بدهید؛ این هم روح کودک را تغذیه می کند و هم خلاقیت را برایش به ارمغان می آورد. البته واضح است که هر کاری چارچوب های خاص خودش را دارد ولی معلمین، مدیران و والدین ما باید بیاموزند که بسیاری از اوقات میتوان این چارچوب ها را بازتر کرد، اگر رفتار کودک ما ضرری برای بقیه افراد ایجاد نمیکند و برای خودش خطرناک نیست چرا باید در چارچوب بسته ای حصرش کنیم؟

این مقاله رو هم بخوانید:  چرا پشتکار داشتن مهم است؟

مواردی که به آن اشاره شد قطعا بخش کوچکی از موارد بسیاری است که برای پرورش خلاقیت کودکان در مدارس ایران میتوان از آنها استفاده کرد. این موارد نه تنها خلاقیت را در کودکان افزایش می دهد بلکه احتمالا متوجه شده اید که بسیاری از آنها به رشد اعتمادبنفس هم می انجامد.

در پایان دوست دارم این نکته را یادآور شوم که هدف این نوشته قطعا این نیست که آموزش را در ایران زیر سوال ببرد. همه ما مدیون بسیاری از معلمین نازنینمان هستیم که در جهت دهی به شخصیت امروز ما نقش مهمی داشته اند.

هدف این است که بتوانیم با شناخت بهتر، تعداد این معلمین و مدیران را بیشتر کرده و نسلی زیباتر، سرزنده تر و خلاق تر در ایران بسازیم.

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.