خانه / مقالات / خلاقیت در گرافیک / خلاقیت در گرافیک چیست ؟

خلاقیت در گرافیک چیست ؟

احتمالا ذهن بسیاری از ما با شنیدن واژه خلاقیت تصویری از هنر را مجسم خواهد کرد اما همانطور که میدانید خلاقیت مفهومی وسوسه برانگیز در تمام جنبه های زندگی و کسب و کار است. گرافیک به عنوان شاخه ای از هنر هم نه تنها از این قاعده مستثناء نیست بلکه بسیار به آن نیازمند است. تعداد بسیار زیادی از گرافیست های ایرانی در آرزوی خلاق بودن به سر میبرند و تعداد بسیار کمی از آنها در این راه تلاش میکنند و متمایز میشوند. من با درک این دغدغه در پی آموزش خلاقیت در گرافیک به هنرجویان گرافیک و گرافیست های فعال کشور هستم. خلاقیت درحالت کلی به این معناست که چیزی را در ذهن یا دنیای واقعی خلق کنیم که تابحال وجود نداشته است..

آیا خلاقیت در گرافیک آسان است ؟
پیکاسو اعتقاد دارد که “انسان خلاق به دنیا می آید، مهم این است که چقدر خلاق باقی می ماند”. این خبر خوبی برای ما است چون میتوانیم دوباره چیزی باشیم که قبلا بودیم. مسیرهای خلاقیت به سمت ما وجود دارند و ما فقط باید با راه هایی این مسیرها را پاک سازی کرده و دوباره جریان را در آنها برقرار کنیم. البته این صحبت درمورد خلاقیت به طور کلی عنوان شده و ما با خلاق بودن میتوانیم در حیطه های زیادی دست به ابتکار عمل بزنیم اما فعلا بحث ما بر سر خلاقیت در گرافیک و این شاخه خاص از هنر است.

چرا انسان خلاقیت خود را از دست می دهد ؟
دلایل مختلفی وجود دارد ؛ اغلب در خانواده و نظام آموزشی ما را به شبیه هم بودن و یا شبیه شخص دیگر بودن تشویق و یا حتی اجبار می کنند. از طرفی با بالاتر رفتن سن و وجود مشغله های مختلف، مسیرهای خلاقیت ما با افکار و دغدغه های مختلف مسدودتر می شوند.

این مقاله رو هم بخوانید:  ایده های جذاب از کجا می آیند؟

چرا باید گرافیست خلاقی باشم ؟
زمانی که ما از دانشگاه، هنرستان، کلاس های آموزش گرافیک و یا هرجایی که برای گرافیست شدن انتخاب کرده ایم فارغ التحصیل میشویم، عموما تصویری از یک محیط خلاقه و شاد برای آینده کاری خود متصور هستیم؛ محیطی که در آن افراد با درمیان گذاشتن ایده های خود به نتایج زیبا و خلاقانه ای میرسند. اما متاسفانه بعد از مدتی متوجه میشویم که بیشتر کارهای ما و سایر همکاران طراحمان بر مبنای کپی کاری و یا ایده گرفتن از کارهای خارجی پیش می رود و همین امر باعث می شود که خلاقیت ما کم کم کمرنگ شود. در بیشتر ما آرزوی خلاقانه کار کردن باقی می ماند اما آن را دور میبینیم. ما درگیر کارهای روزمره شرکتی میشویم و از دیدن کارهای خلاقانه دیگران به وجد می آییم یا افسوس میخوریم.
نکته بسیار خوشحال کننده اینجاست که با کار کردن بر روی خلاقیت خودمان و خلق کارهای خلاقانه و زیبا میتوانیم در این شاخه بدرخشیم مخصوصا در محیطی که افراد کمی این کار را می کنند و همچنین جدای از مبحث هنری می توانیم مطرح و بسیار پردرآمد باشیم.

آیا انسان های مختلف از درجات مختلف خلاقیت برخوردارند ؟
قطعا عوامل محیطی مثل محیط خانه، مدرسه، اجتماع و دوستان در رشد خلاقیت شما موثر هستند. اما این به معنی این نیست که چون همه یا بخشی از این عوامل در زندگی ما وجود نداشته اند پس خلاقیت برای ما دست نیافتنی است. همانطور که از عواملی که به آن اشاره کردم پیداست خلاقیت اکتسابی است پس بجای اینکه با غصه خوردن برای اینکه خلاق نیستید وقت خودتان را هدر بدید از همین امروز شروع کنید به پرورش مجدد خلاقیتتان.

این مقاله رو هم بخوانید:  پرورش خلاقیت کودکان - کتاب و موسیقی

آیا اگر از خلاقیت دیگران ایده بگیرم خلاق میشوم ؟
اگر بخواهم در یک جمله به این سوال پاسخ بدهم باید بگویم که ” بله ، با این شرط که همزمان فکر خود را درگیر کنید “.
همانطور که میدانید یکی از راههای یادگیری در حرفه ما دیدن کارهای مختلف است. دیدن کارهای خلاقانه و زیبا میتواند ذهن ما را قوی تر و به روز تر نگه دارد. البته بخاطر داشته باشید که کپی کردن از روی این کارها مجددا شما را به یک کپی کار تبدیل خواهد کرد. سعی کنید همیشه به ارتباطاتی که آن طراح استفاده کرده است فکر کنید تا ذهن شما پرورش پیدا کند.

چرا خلاقیت در هنرمندان ایرانی کم است ؟
قطعا یکی از عوامل را باید در مدارس جستجو کرد؛ در مدارس ما عمدتا زنگ های هنر، ورزش و پرورشی کمترین بها را داشت و به راحتی با دروس دیگر جایگزین میشد. تمام تمرکز مدرسه بر روی این بود که ما نمره بالاتری به دست بیاوریم. فعالیت های خلاقهء خارج از این حیطه بهایی به اندازه نمره نداشت و فقط در مواردی قابل انجام بود که کارهای اصلی _ از دید مدرسه _ انجام شده بودند. پس از آن در محیط های کاری به نتیجه رساندن سریع تر کار و اخذ پول از مشتری در اولویت قرار گرفت. این عوامل و بسیاری عوامل دیگر باعث به عقب راندن خلاقبت در ما شد اما ما با تمرین هایی مجددا آن را به زندگیمان فرا می خوانیم.

درباره ی سعیده قاسمی

مطلب پیشنهادی

تمرین خلاقیت

چطوری تمرین خلاق بودن کنم؟

در مقاله قبلی به این موضوع پرداختیم که “خلاقیت چیست و از کجا می آید”؟ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود کتاب رایگان
برای دانلود کتاب الکترونیکی رایگان
انجام سفارش شخصی خوشاینده !
فرم زیر را تکمیل کنید
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر کتاب "انجام سفارش شخصی خوشاینده !" به ایمیل شما ارسال می شود.
با تشکر از شما.... کمتر از یک دقیقه ی دیگر این فایل آموزشی به ایمیل شما ارسال می شود.